Mizoprostol (Misoprostol, Cytotec, Arthrotec) - hormon stosowany w aborcji farmakologicznej

Chemicznie Mizoprostol jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1 należącym do grupy hormonów, który działając miejscowo, pobudza nerwy i reguluje procesy fizjologiczne. Wykorzystywany w gastrologii hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych, natomiast w ginekologii wywołuje skurcze macicy, w których efekcie następuje wydalenie produktów ciążowych. Znany pod kilkoma nazwami Mizoprostol stosowany jest w farmakologii od lat.

Sześciokątne lub okrągłe tabletki o białawym lub szarawym kolorze

Jako substancja lecznicza Mizoprostol w Polsce występuje pod postacią Cytotecu i Arthrotecu. Cytotec jest powszechnie stosowany w leczeniu i profilaktyce choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Lek przyspiesza gojenie się owrzodzeń trawiennych i eliminuje wszelkie objawy choroby. Do tego chroni błonę śluzową żołądka i dwunastnicy poprzez hamowanie wydzielanie się kwasu solnego, soków żołądkowych, a także nasila wydzielanie dwuwęglanów i śluzu. Jedna tabletka Cytotecu zawiera 200 mikrogramów Mizoprostolu (Misoprostolu). Po podaniu doustnym lek wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w krwi czynnego metabolitu tego leku występuje po 30 min.

Arthrotec natomiast wykorzystywany jest w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Lek łagodzi objawy bólowe, zaczerwienienie, uczucie gorąca i obrzęk stawów. Jest środkiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, a dodatkowo działa osłonowo na żołądek. Jedna tabletka Arthrotecu zawiera 50 lub 75 mikrogramów Diklofenaku otoczonego zewnętrzną osłonką zawierającą 200 mikrogramów Mizoprostolu. Po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego niezwykle szybko i całkowicie, osiągając maksymalne stężenie w krwi po 1-2 godz.

Aborcja farmakologiczna z wykorzystaniem Mizoprostolu

Mizoprostol, który jest substancją czynną występującą w lekach Cytotec i Arthrotec zwiększa napięcie i kurczliwość mięśnia macicy u kobiet w ciąży. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego prowadzi do wzmożonych skurczów macicy. Sam Misoprostol może wywoływać poronienie i prowadzić do wydalenie jaja płodowego lub zarodka z organizmu kobiety. Z uwagi na niską skuteczność (84%) i brak pewności wydalenia zarodka nie jest jednak zalecany jako samodzielny środek. Stosowany razem z lekiem Mifepristone jest uznany za najskuteczniejszą (98%) i najbardziej bezpieczną metodą aborcji farmakologicznej wykorzystywaną na całym świecie. Farmakologiczne przerywanie ciąży powszechnie stosowane w krajach rozwiniętych jest przeprowadzane w czasie pierwszych 9 tygodni ciąży przy użyciu dwóch środków: substancji wywołujących skurcze macicy Misoprostolu oraz antagonistów progesteronu hamujących proces implantacji Mifepristone. W pierwszej fazie aborcji medycznej zarodek obumarcia, w kolejnej zaś dochodzi do jego wydalenia. Aborcja medyczna przeprowadzana w takiej formie uzyskała poparcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Skutki uboczne zażywania leku

Przyjmowanie Mizoprostolu wiąże się z możliwością wystąpienia różnych objawów niepożądanych. Na skutek pobudzenia perystaltyki przewodu pokarmowego może pojawiać się biegunka. Jej nasilenie może być inne u różnych osób. Wśród innych działań niepożądanych jest również ból głowy, bolesne skurcze jelitowe, nudności, wymioty oraz obfite krwawienie, w którego trakcie kobieta wydala skrzepy i produkty ciążowe.

Krwawienie u większości kobiet zaczyna się w ciągu 1-4 godzin po użyciu Mizoprostolu. W rzadkich przypadkach może wystąpić nawet do 72 godzin po przyjęciu leku. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu. Intensywność krwawienia zwykle jest dużo większa od standardowego krwawienia miesiączkowego. Maksymalne krwawienie następuje w ciągu 2-5 godzin po użyciu Misoprostolu i zmniejsza się w ciągu 24 godzin. Przedawkowanie leku zaburza układ krążenia. W efekcie występuje kołatanie serca, hipotonia, bradykardia, jak również wysoka temperatura i duszności.

Gdzie można kupić mizoprostol ?

W internecie grasuje wielu oszustów którzy ogłaszają, że sprzedadzą lek niezwykle tanio. Niestety cena tabletek mizoprostolu w aptece nie jest niska, więc wszystkie podejrzanie oferty, które są nader atrakcyjne cenowo można sobie odpuścić, jeśli nie chce się zostać nabitym w butelkę.

Na naszej stronie kupisz oryginalny zestaw tabletek bez recepty w skład którego wchodzi 1 tabletka Mifepristone oraz 12 tabletek Mizoprostolu. Preparaty są oryginalnie zablistrowane z długą datą ważności.

Pamiętaj – aborcja medyczna z zastosowaniem samego misoprostolu aż w 16% jest nieskuteczna.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH