Czym jest Mifepriston?

Mifepristone (Ru-486) jest jednym z dwóch leków składowych w tabletkach poronnych albo wczesnoporonnych. Zażycie mifepristonu wraz z użyciem mizoprostolu w zasadzie gwarantuje skuteczne dokonanie aborcji w warunkach domowych. Skuteczność tego typu zabiegów (w przypadku prawidłowego zażycia obu z wymienionych leków) to 98%. Oznacza to, że tylko dwóm kobietom na sto, nie udało się wywołać poronienia.

Mifepriston jest lekiem stosowanym w celach wywołania aborcji. Jak każdy środek farmakologiczny może wywoływać skutki uboczne, więc zalecane jest zapoznanie się z listą przeciwwskazań do jego przyjmowania.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Mifepriston

Abstrahując od wszelkich moralnych i psychicznych rozważań na temat przyjmowania tego typu leków, chcemy się skupić tylko na fizycznych przeciwwskazaniach. Przede wszystkim łatwiej je wypunktować i wskazać, poza tym aborcji dokonują kobiety świadome, które zapoznały się z wszystkimi za i przeciw tej decyzji i żeby ją podjąć prawdopodobnie rozważyły wiele scenariuszów. Nikt więc poza nimi, nie ma prawa tego oceniać, dlatego skupimy się tylko na fizycznym aspekcie.

Przeciwwskazania:

– wkładka domaciczna – przed przyjęciem leku należy usunąć wkładkę domaciczną, w celu bezpiecznego i prawidłowego przeprowadzenia zabiegu poronnego.

– ciąża powyżej 9 tygodnia – aborcje w warunkach domowych można bezpiecznie przeprowadzić do 9 tygodnia ciąży, po tym okresie odradza się tego typu domowych zabiegów ze względów bezpieczeństwa. Upewnij się – najlepiej u lekarza-ginekologa – co do długości trwania ciąży.

ciąża pozamaciczna – w przypadku ciąży pozamacicznej, stosowanie Mifepristonu jest nie tylko niewskazane, ale także nie przyniesie pożądanych rezultatów.

– jesteś uczulona na substancję zawartą w leku – środki farmakologiczne uczulają rzadko, jednakże warto mieć pewność, że nie jest się uczulonym na żaden z nich, bo ich ewentualne skutki uboczne mogą być ciężkie do przewidzenia.

– jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – Mifepristonu nie należy łączyć z alkoholem, nie wspominając o innych używkach. Jest to lek i jak każdy lek w połączeniu z alkoholem przyniesie wiele szkodliwych skutków ubocznych dla naszego organizmu. Jednakże przed zażyciem pigułek poronnych nie musisz być na czczo, możesz zjeść wcześniej lekki posiłek oraz (jeżeli męczą Cię nudności i wymioty) zażyć lekki przeciwwymiotne.

– jesteś sama w domu bądź mieszkaniu – zabieg wczesnoporonny w niektórych przypadkach może okazać się wyczerpujący albo wymagać w miarę szybkiego kontaktu z lekarzem. W związku z tym odradza się wykonywanie go w momencie kiedy przebywasz sama w mieszkaniu. Bliska Ci osoba, na przykład partner lub przyjaciółka będą mogli szybko zareagować w razie wystąpienia skutków ubocznych i wezwać pomoc. Poza tym, nawet jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, to dla swojego komfortu psychicznego, powinnaś zadbać o towarzystwo w takiej chwili.

Powyżej wymieniono główne przeciwwskazania w stosowaniu Mifepristone. Przed wykonaniem zabiegu, należy się upewnić, że każdy pojedynczy podpunkt jest sprawdzony, dzięki czemu zwiększymy nie tylko szansę powodzenia, ale i zminimalizujemy ewentualne ryzyko.

Skutki uboczne lub powikłania po zażyciu Mifepristonu:

Jak wspomnieliśmy wielokrotnie, Mifepriston jest środkiem farmakologicznym, czyli lekiem i jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Należą one do rzadkości, jednakże warto się z nimi zapoznać, aby w razie ich wystąpienia móc je rozpoznać.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych Mifepristonu (Ru-486) należą:

– gorączka i dreszcze (jeżeli utrzymuje się ponad 24 godziny albo osiągnęła poziom powyżej 38 stopni należy skontaktować się z lekarzem specjalistą),

– bóle w klatce piersiowej, gwałtowny kaszel, duszności albo chrypka,

– uczucie ucisku lub dyskomfortu w klatce piersiowej (często łączy się z powyższy kaszlem lub dusznościami),

– wahania pulsu, jego nagłe przyspieszenia połączone z szybszym biciem serca albo wprost przeciwnie – puls słabiej wyczuwalny,

– bóle stawów i mięśni, szczególnie w okolicy pleców,

– bladość skóry i ust (lub zasinione usta),

– bóle brzucha,

– charakterystyczne krwawienie z pochwy (krwawienie z pochwy oczywiście wystąpi, ale nie powinno się pojawić po samym zażyciu Mifepristone tylko po połączeniu go z Misoprostolem. Krwawienie jest oznaką poronienia, jedynie zbyt obfite powinno nas zaalarmować.)

Należy zwrócić baczną uwagę na powyższe skutki uboczne oraz na ich intensywność. Jeżeli będą silne albo wystąpią w większej ilości, powinnyśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Nie należy ich pod żadnym pozorem ignorować.

Sposób zażycia:

W celu przeprowadzenia zabiegu poronnego, Mifepristone łączy się z Misopristolem w proporcjach 1:12. Zażywasz pierwszą z tabletek – mifepriston. Po 24 godzinach przyjmujesz pierwsze cztery tabletki z drugiego „zestawu”, a po kolejnych czterech godzinach następne cztery. I znowu po 4 godzinach ostatnie cztery sztuki tabletek mizoprostolu. Ważne, by poczekać aż tabletki przyjmowane w drugim dniu rozpuściły się pod językiem (trwa to około 10 minut), podczas rozpuszczania się tabletek cały czas można przełykać ślinę. Po zastosowaniu wszystkich tabletek powinny rozpocząć się skurcze i krwawienia, powodujące przerwanie ciąży i oczyszczanie macicy (objawy te mogą wystąpić wcześniej).

Przed zakupem tabletek poronnych lub wczesnoporonnych sprawdź dokładnie źródło w internecie. Istnieje niestety wiele stron, które oferują zestawy poronne “po kosztach” (cena standardowego zestawu poronnego 1+12 to około 400-500 złotych).

Chociaż niższa cena może wydawać Ci się kusząca, to nie ryzykuj, gdyż takie pigułki będą prawdopodobnie nie tylko nieskuteczne, ale także mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Zabieg poronny już sam w sobie jest sporym obciążeniem dla kobiecego organizmu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, żeby został przeprowadzony w sposób prawidłowy. Oznacza to także między innymi zakup zestawu poronnego z pewnego źródła. Warto więc kierować się opinią innych kobiet na forach albo poszukać porady wśród specjalistów (na przykład na stronach takich jak ta). Wszystko to ze względów bezpieczeństwa, ale także i zminimalizowania ryzyka nieudanego zabiegu poronnego.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH